Пътешествия с планински водачи

Заедно със сп. 360 търсим най-интересните истории, свързани с приключески пътувания, в съвместната ни рубрика със сп. 360 “Boleron travel stories.

След разказа за Занзибар и един от първите българи там, създал кайт училище, Ви срещнахме със Стефан Стефанов и Александър Вандов от Panic Frame and Travel – туристическа агенция, организираща пътешествия с кемпери.

После своите съвети дадоха петима български водачи, обикалящи света, за да участват в някои от най-трудните и интригуващи състезания – т.нар. Бегачески туризъм. А сега е ред на  пътешествията с планински или алпийски водачи. 

Ако искате да изкачите висок или труден връх, да изкатерите скален маршрут, да направите трекинг по сложен планински терен или просто да се разходите  в непозната за Вас планина, то можете да сбъднете тази своя мечта с помощта на планински или алпийски водач. Алпийският водач води клиентите по планински и скални маршрути, при които се налага използването на въже и екипировка за катерене и алпинизъм.

Срещаме Ви с двама от най-опитните такива водачи в България, които водят клиенти до различни места по света.

Пътешествия с планински водачи

Тихомир Димитров е планински и алпийски водач, аспирант към IFMGA (International Federation of Mountain Guides Associations). Води клиенти в чужнбина от 2008 г.

“Съдружник съм в най-голямата туроператорска форма в сферата на планинските екскурзии в България – “Бюро Радецки”. Най-често водим клиенти в Алпите, защото са най-достъпната и голяма планина до България, на територията на Италия, Швейцария, Австрия и Франция – държави с отлична инфраструктура. Често ходим по планините на Балканите – Олимп (Гърция), Проклетия (Черна гора), Карпатите (Румъния), както и в Кавказ”.

Пътешествия с планински водачи

Георги Георгиев – Черния е сертифициран алпийски водач към IFMGA. От 1994 г. води хора в Алпите, Хималаите, Южна Америка и навсякъде, където има планини.

“При тези пътувания, особено в страни, за които нямаме много информация или законодателството е по-комплицирано, минаваме през местна агенция. На места сме задължени да го правим, на други го използваме, за да ни осигурят необходимата логистика”.

Пътешествия с планински водачи

Как преценявате нивото на подготовка на клиента, ако не го познавате предварително?

Тихомир: В сайта ни за всяка екскурзия пише какво ниво трябва да притежава клиентът, както и дали е за напреднали, опитни или екстремни туристи. Най-добрият вариант е първо да дойдат на екскурзия от подобен тип, но в България, за да преценят. След това им даваме насока.

Георги: Повечето водачи се опитваме да работим с постоянни клиенти, защото това, от една страна, на нас ни дава сигурност, ние познаваме човека, когото водим, а от друга – участваме в неговото израстване като планинар.

А ако някой се е надценил и бави цялата група?

Тихомир: Ако сме двама водачи, единият остава да се грижи за него, а другите продължават. Ако теренът е много труден, се съобразяваме с темпото на най-слабия и се прибираме, но това се случва рядко, защото много добре преценяваме нивото на клиентите. Правим малки и хомогенни групи с добре подготвени хора, проверяваме ги и това води до успех на нашите експедиции.

Пътешествия с планински водачи

Как трябва да се подготви човек, ако иска да направи изкачване в Алпите или Хималаите? 

Тихомир: Първо, трябва да има добра физическа форма и добър здравен статус, да може да изминава с не много тежка раница по 1000 м денивелация всяка седмица. Второто нещо е да посети курс по зимно планинарство, за да се научи да работи правилно с пикел, котки и лавинна екипировка. Ако желае да отиде на малко по-труден връх, трябва да практикува катерене един път седмично, за да се научи как да се придвижва по скалист терен.

Георги: Ако е свикнал да прави еднодневни преходи или леки изкачвания, и иска да направи нещо по-сериозно, трябва физически да има капацитета да го извърши. Ако е по-технично изкачването, правя на клиентите си малко обучение на място, което кореспондира на мястото, на което отиваме. Тоест, трябва и технически клиентътда имат капацитет. Решенията, обезопасяването на маршрута ги прави водачът, но отговорността би трябвало да е споделена.

На какво разчитате при инцидент, ако сте в друга държава?

Тихомир: Не сме имали подобен случай, защото много точно спазваме пропорцията на един водач колко клиенти може да има. Само на висока надморска височина се е случвало някой от клиентите да се разболее от височинна болест, но това няма как да го избегнем, защото е строго индивидуално за всеки организъм. В Алпите и високите планини по света винаги има хеликоптери, които от доста големи височини бързо свалят хора.

Пътешествия с планински водачи

Правим застраховки, които да покриват минимум 10000 евро разноски за спасителни дейности и 20000 евро за медицински разходи – транспорт с хеликоптер и после престой в болница. Винаги трябва да се проверява и водачът – дали е сертифициран. Както и да не се подценява големината на групата – да не се записват в по-големи групи само за да им излезе по-евтино.

Георги: Много е важно, когато пътуваме, да имаме застраховка, която да покрива рисковете. От друга страна, голяма част от обучението на водачите е точно как да реагираме в критични ситуации. Водачът трябва да е достатъчно гъвкав и да може да окаже необходимата помощ или да подаде сигнал и да влезе във връзка със съответните спасителни служби.

ВИЖ туристическата застраховка на първия изцяло онлайн брокер на застраховки Boleron.

Пътешествия с планински водачи

При катеренията усвисване и падане на клиент е нещо, което се случва – за нас е рутинна работа да помогнем и да извлечем клиента. Имал съм случаи с клиенти, които са получавали травма и тя не им е позволявала да продължат, така че ми е се налагало сам да организирам спасителна акция и транспортирането им.

Имали ли сте случаи, в които клиенти започват да се занимават активно с алпинизъм и катерене, стават самостоятелни?

Тихомир: Твърдо се срещат такива хора, които се “запалват” по планината, влагат много енергия да тренират на скали, на лед, първоначално с треньори, а после и самостоятелно да практикуват екстремно планинарство, катерене, алпинизъм. Това се случва постоянно, защото планината развива стремежа към откривателство.

Георги: Водачът си е свършил работата, когато този човек от клиент е станал самостоятелен планинар, който сам си поставя предизвикателства и ги преодолява. По този начин планинарската култура и планинарската общност се разрастват и вървят напред.

Пътешествия с планински водачи